Recenzia na I´m with You: nahrali najneosobnejší album?

Éra veľkých skupín je zrejme nenávratne preč. Muzikanti už nehľadajú istotu v dlhoročnom spájaní výrazných osobností. Led Zeppelin, The Beatles, Queen, The Police a najnovšie aj R.E.M. Všetci skončili. Vďaka osudu, alebo z vlastného rozhodnutia. Prežili iba dinosaury. K Rolling Stones, U2, Depeche Mode patria bez akýchkoľvek pochybností aj Red Hot Chili Peppers.

Kalifornská skupina je na scéne takmer tridsať rokov a za ten čas nahrala hneď niekoľko zásadných albumov. Najnovší I´m with You patril k najočakávanejším nahrávkam tohto roka. Za jeho obrovskú mediálnu reklamu môže najmä odchod gitaristu Johna Fruscianteho, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou zvuku amerických veteránov. Nahradil ho prakticky neznámy a o desať rokov mladší Josh Klinghoffer.

Ďalší náhradník
„Red Hoti“ majú s menením gitaristov skúsenosti. Toho prvého im zobral heroín. Hillela Slovaka nahradil v roku 1988 John Frusciante. Jeho charakteristicky minimalistická gitara úplne prirodzene splynula s dovtedy funkovým zvukom skupiny. Frusciante exceloval hlavne na nahrávkach Blood, Sugar, Sex, Magic a Californication. Tie mu zaistili hudobnú nesmrteľnosť. Ani on sa rovnako ako celá skupina nevyhol ťažkým drogám. V roku 1995 ho pre ne na albume One Hot Minute dokonca vystriedal Dave Navarro. Táto spolupráca však nefungovala. Fruscianteho návrat v roku 1999 patrí k najväčším hudobným znovuzrodeniam posledných desaťročí. V skupine vydržal až do roku 2006, keď vyšiel vlažne prijatý Stadium Arcadium. Jeho nástupca Josh Klinghoffer sprevádzal Red Hot Chili Peppers na poslednom turné a okrem toho hrával aj so samotným Frusciantem. O jeho talente preto netreba pochybovať.

Jeden proti trom
Klinghoffer na seba zobral mimoriadne ťažkú úlohu. Red Hot Chili Peppers patria k skupinám s veľmi silnou základňou fanúšikov. John Frusciante bol pre nich neoddeliteľnou súčasťou zlatého obdobia kapely. Každý muzikant sa však môže unaviť. Starého gitaristu nahradil mladší. Znie to logicky a pochopiteľne. Tak však hudba nefunguje. Z I´m with You vyslovene srší chuť nahrať chytľavé skladby, alebo jednoducho povedané hity. Anthony Kiedis používa svoje spevácke triky, Flea hrá na basu ako o život, rytmika Chada Smitha funguje ako stroj a Klinghoffer im to nekazí. Skladbám však chýba to najdôležitejšie. Atmosféra. Nepomohla ani produkcia tradičného spolupracovníka Ricka Rubina.

Nový začiatok?
Úvodná Monarchy of Roses je jasným signálom, že skupina sa chcela posunúť niekde inde. Akoby mal progresívny zvuk zakryť obavy z toho, že to s novým gitaristom nemusí fungovať. Silná basová linka a sekaný spev. Factory of Faith, Look Around sú chvíľkovým potešením pre všetkých, ktorí s láskou spomínajú na funkové časy skupiny. Brendan´s Death Song, Ethiopia, Annie Wants a Baby a singel The Adventures of Rain Dance Maggie patria k najlepším skladbám albumu. Zvyšok novinky jednej z najslávnejších skupín súčasnosti plynie bez toho, aby dokázal strhnúť. I´m wtih You ale nie je zlým albumom. Nájdete na ňom plno výborných momentov, ktoré však nefungujú ako celok.

Napriek tomu je nahrávka dôkazom, že traja takmer päťdesiatroční muzikanti stále milujú hudbu, ktorú robia. Nový gitarista môže byť ich novým začiatkom. S Johnom Frusciantem totiž z kapely odišiel aj kus z nich. Možno preto je I´m with You ich najneosobnejším albumom.

Hodnotenie Pravdy: 3 hviezdičky z 5

http://kultura.pravda.sk/red-hot-chili-peppers-nahrali-najneosobnejsi-album-f81-/sk_khudba.asp?c=A111010_130812_sk_khudba_p46

error20