EXKLUZÍVNY ROZHOVOR CHADA SMITHA PRE FANÚŠIKOV

Chad Smith poskytol exkluzívny rozhovor pre argentínskych fanúšikov Funkymonks.com.ar. Rozhovor je zo dňa 10.12.2009.
K stiahnutiu:
http://www.megaupload.com/?d=A0178NZ3
Heslo: www.funkymonks.com.ar

Náš preklad:
Telefonát s Chadom Smithom, bubeníkom Red Hot Chili Peppers, Chickenfoot a Bombastic Meatbats.

Chad ja som Francisco, z argentínskeho Chili Peppers fanklubu „Funky Monks“, tak ako sa máš Chad ?
Chad Smith: Mám sa fajn a ty ?

Mám sa fajn, kde sa práve nachádzaš Chad ? Si doma ?
Chad Smith: Áno, som v Los Angeles v Malibu.

Súhlasím Chad, pretože v poslednej dobe si veľmi zaneprázdnení pri toľkých projektoch, aké sú tvoje plány do budúcnosti s Chickenfoot ?
Chad Smith: Dobre, s Chickenfoot budeme … berieme si malú prestávku, pretože práve teraz hrám s Red Hot Chili Peppers a mohli by sme niečo urobiť, dúfajme že budúci rok a budeme hrať viacej hudby a písať viac pesničiek. To je plán v túto chvíľu, ale nemám žiadne plány ohľadom turné s nimi.

To je dobré, a ako to je s Bombastic Meatbats ? Ako sa cítiš pri vnímaní verejnosti ? Chcem povedať, ako publikum reaguje na koncertoch ?
Chad Smith: Bombastic Meatbats sú dobrí, hráme pár koncertov blízko Los Angeles tento mesiac a budúci v januári, je to naozaj zábavný projekt a naozaj ma baví hrať s nimi, sú to naozaj dobrí moji priatelia a je to zábava robiť iné veci, je to naozaj hudobne uspokojujúce byť schopný hrať s ostatnými ľuďmi a ja som naozaj šťastný že som našiel ľudí, ktorý su ako ja, že chcem robiť dobrú hudbu a byť kreatívny.

Nádhera. Takže budeš hrať v rôznych kapelách, ktoré sú úplne odlišné, majú širokú škálku pôsobenia v súčasnosti, ktorá z nich je tá kapela ktorú si vypočuješ, ktorá ťa ovplyvňuje ?
Chad Smith: No vieš, ja si vypočujem nový materiál ktorý príde a myslím si že to je naozaj dobré, vieš to je vždy naozaj dobrá vzrušujúca hudba, ale povedal by som že s Chickenfoot a Bombastic Meatbats sú to vplyvy pre mňa od tej doby keď som vyrastal, s Chickenfoot je to skôr klasický rock z 60. rokov a začiatku 70. rokov, je to typ kapiel pri ktorých som vyrastal a Bombastic Meatbats je to trochu funky vec, vieš, je to trochu zlúčenie, je tam trochu jazzu, ktorý to ovplyvňuje, ale to je predovšetkým … všetky druhy ako: Jeff Beck, Blow by Blow, Wired priestoru, Billy Preston. Nesnažíme sa byť retro, čo by na nás malo vplyv, chceli sme len urobiť vlastnú verziu, ale udržať to moderne zvukovo, ktoré používame v tom ako sme to zaznamenali, aj to je veľká typická kapela z tejto doby.

Teraz, keď si hral s novými kamarátmi a práve ste vydali prvý album, myslím Chickenfoot a Bombastic Meatbats, súhlasíš že veľké značky, nahrávacie spoločnosti, nútia k tomu, že niektorí umelci z obchodných dôvodov musia opustiť svoju prácu ?
Chad Smith: Nemyslím si, ja práve chcem hrať hudbu ktorá sa mi páči a môžem byť sám sebou, to je najdôležitejšia vec, nesnažím sa viete, s Bombastic Meatbats máme to radi, viete je to len jemná hudba, nesnažíme sa konkurovať Cold Play alebo Lady Gagga, je to len pre ľudí, ktorým sa to páči, dúfame že ? Chceme aby ľudia vedeli že Bombastic Meatbats to nie je… hráme inštrumentálnu hudbu. To je veľmi podstatný druh a to je práve za hudobníkov, pár poznámok a všetkých ľudí bez zmyslu pre humor, explodujúca hudba. Má to byť zábava a zmysel pre humor. Pre ľudí, ktorý to nepočuli, chcem aby vedeli, že netreba sa báť inštrumentálnej veci, štruktúry piesne, slohy a refrénu, viete môžete kliknúť na to.

Tu v Argentíne máme veľa dobrých kapiel, ktoré si mal možnosť vypočuť si ich a ak si mal ktorá sa ti páči ?
Chad Smith: Nie, v poslednej dobe sme neboli v Argentíne, v poslednom turné s Red Hot Chili Peppers sme neprišli do Buenos Aires počúvať hudbu, sme len cestovali tak veľa, nemali sme šancu prísť tam. Chýba mi počuť miestnu obľúbenú hudbu a ísť von a vidieť kapely a podobne, ale viem že je tu veľa dobrej hudby a vždy sa z toho teším. Na nové veci.

Počul som, že keď si bol teenager, hrával si basketbal a že si dokonca hral s Eddie Vedder. V dnešnej dobe máš voľný čas alebo hrávaš na bicie celý deň ?
Chad Smith: Vieš, mali sme turné s Pearl Jam veľmi dávno. Zvykli sme si hrať s týmito chalanmi, sú skvelí. Jeff [Amment] je do cela skvelý bas gitarista. Jeff je naozaj dobrý basketbalový hráč, vieš on je veľký fanda. Vieš mám čas. Idem von a robím iné veci. Nemôžem robiť hudbu celú dobu. Musíš dostať rovnováhu. Práve teraz som zaneprázdnený svojimi skupinami a tak to mi berie veľa môjho času. Je to v poriadku, ja sa nesťažujem. Milujem hrať, som rád že ľudia chcú nás počuť hrať a som šťastný robiť nahrávky a viete udržuje ma to v činnosti. To je to čo mám rád, takže som naozaj spokojný z toho.

Viem, že si veľmi veľmi dobrý bubeník, okrem hry na bicie nástroje hráte aj na ďalšie nástroje alebo ste niekedy písali texty ?
Chad Smith: Hrám trochu na gitaru, nie moc veľmi dobre, viem zopár akordov, nemyslím si že niekto sa musí báť o mňa a tak je to s gitarou. Myslím, že je naozaj dôležité ak ste bubeník, gitarista, bas gitarista, klávesista, že by ste mali hrať, aspoň sa pokúsiť hrať na ďalšie hudobné nástroje, dáva Vám to pocit …. viete čo sa Vám páči, s určitosťou pre mňa je byť bubeník, zahrať si na veľa nástrojov je naozaj užitočné, úprava pesničiek a melódií tak podobne. Je dobré byť vždy proti sebe a snažiť sa získať lepší rast, zdokonaľovať sa ako hudobník. Je to zábava, nie som dobrý, ale je to zábava. [smiech]

Nedávno som videl video, kde si hral na gitaru v piesni Led Zeppelin „Rock and Roll“ spolu s Chickenfoot a Jason Boham.
Chad Smith: Áno, to bolo minulý víkend, pravda [smiech]

Nevedel som, že hráte na elektrickej gitare, mimochodom, veľmi rád na nej hrám. Ako dlho na nej hráš ?
Chad Smith: Hrám na gitaru, neviem, možno 10 rokov. Ale áno „Rock and Roll“ má 3 akordy, takže to je ok. Nie som sólista tak ako Joe Satriani, ale bola by zábava hrať tú pesničku s Jasonom, je to skvelý človek, veľký bubeník, je to naozaj zábava.

Ľudia chcú vedieť, ako jediný deň v živote Chada Smitha vyzerá. Chcem povedať, vieš že si bubeník, ale čo robíš celý deň ?
Chad Smith: Mám rodinu, mám dve malé deti, 4 ročné a 9 mesačné dieťa. Takže život Chada Smitha je vstávanie o 6.30 ráno, starostlivosti o dieťa, kŕmiť ho, prebaliť ho. Potom môj syn vstáva do školy, starať sa, však viete, som otec. Mám to rád. Tak to je to čo robím keď nie som na cestách, som starostlivý k deťom a mojej rodine a to je pre mňa naozaj dôležité. Chcem byť pre nich dobrý. V ich životoch aby vedeli že ich otec je okolo, že sa stará o nich a vidí ich ? Keď som doma, naozaj chcem byť doma, nemám rád prenasledujúce kluby a byť hore celú noc. Urobil som to, ale nemyslím si že to urobím ešte. To je všetko pekné, robí mi to veľkú radosť.

Vyzeráš ako veľmi starostlivý otec !
Chad Smith: Snažím sa, je to ťažká práca chlape ! Je to ťažké, plné výziev.

Chad vieme že Red Hot Chili Peppers budú spolu 29. januára, oslava pre pre Neila Younga – koncert.
Chcete zahrať nové piesne okrem Neilových coverov ? Je tu niečo, čo môžeš povedať o tomto koncerte ?

Chad Smith: Myslím, že to je pre Grammy, ako vždy, česť umelcovi, tento rok je to Neil Young a veľa ľudí bude robiť jeho pesničky, to tam bude samozrejme. Takže jednoducho je nám cťou mať možnosť hrať túto hudbu, urobíme jednu pieseň, pretože 20 ľudí hrá, odlišní ľudia, neviem aká to bude pesnička. Napísal Neil.

Nechcem ťa obťažovať otázkami Red Hot Chili Peppers, ale počuli sme chýry – nič oficiálne o kapele takmer tri roky a chceli by sme vedieť, aké plány má skupina aj po tomto koncerte ?
Chad Smith: No, my sme teraz začali písať piesne, vieš, budeme robiť ďalší album a to bude naozaj dobré, máme skvelý čas, jednoducho potrebovali sme si vziať prestávku, hrali sme … viete že Chili Peppers je práca na plný úväzok [smiech]. Viete, píšeme pesničky, budeme nahrávať, a potom máme turné dlhú dobu. Pracovali sme po dobu desiatych rokov stále a mysleli sme si že je čas si spraviť prestávku, robiť iné veci, žiť svoje životy, byť so svojimi rodinami a plný síl vrátiť sa a robiť novú hudbu. Preto sme si vzali voľno, neboli sme rozpadnutá skupina ako nejaké iné, bola to len prestávka a teraz sme späť a každý je naozaj rád hrať znova.

To je skvelé ! Dobre sme sa dozvedeli že ste nahrali štyri nové piesne z Peppers. Mimochodom gratulujem. V niektorých z nich je klavír a zdá sa to byť niečo nového, než to čo ste robili celé roky. Čo nám môžete povedať o novom zvuku kapely?
Chad Smith: No nemôžem hovoriť o tom moc, pretože to je v počiatočnom štádiu, viete my píšeme hudbu dlhú dobu, získate aj množstvo iných vecí, ktoré sa nemusia dostať na CD. Takže nechcem povedať: „Jo, tam bude klavír“ , proste sme to jednoducho urobili a každý to tak v skupine cíti, chce to priniesť k stolu. Viete to bude iné. Zakaždým iné, veľmi úprimná reprezentácia toho, čo robíme v tejto dobe. Tak to môžem povedať.

Áno, argentínski fanúšikovia majú možnosť uvidieť Red Hot Chili Peppers znova ?
Chad Smith: Áno, prídeme. Na ďalšom turné, ktoré uskutočníme po vydaní albumu, prídeme do Južnej Ameriky.

Dúfam. Je niečo čo by si mohol povedať špeciálne pre Red Hot Chili Peppers fanúšikov, čo si nepovedal pre žiadne média ?
Chad Smith: [smiech] Nie tak celkom. Milujeme prísť do Argentíny a máme z toho radosť hrať pre fanúšikov, oni sú vášnivý, šialený, z toho máme radosť, že ľudia prídu na koncert a chcú nás vidieť hrať, nerobíme to len pre peniaze. Nemyslím si, pretože keď sme tam mali koncert, ekonomika bola vo veľmi zlom stave v tej dobe.

Nachádzate sa tu v roku 2002 By The Way turné.
Chad Smith: Áno, naozaj v tom čase, my sme chceli hrať a viete že sme predávali vstupenku za 5 dolárov, alebo tak nejak, naozaj lacné, takže každý tam mohol prísť.

Nedostal som lístky, boli vypredané a tak som nemohol íjsť na koncert [smiech]
Chad Smith: Dobre, nabudúce príď k nám. Budem hrať a budem sa tešiť na to.

Určite si počúval veľa hudby v celom svojom živote, je tu nejaký bubeník ktorého si mal obľúbeného a to ta priviedlo hrať na bicie ?
Chad Smith: Vieš, mám brata o 2 roky staršieho a on hrá na gitaru a my sme hrali spolu a tak som začal hrať, keď som bol veľmi mladý, keď som mal 7 rokov, okolo toho času, bolo to koncom 60. začiatkom 70. rokov, anglický hard rock, blues kapely Led Zeppelin, Black Sabbath, Queen a Humble Pie, ale prvá kapela to bola Deep Purple a bubeník Ian Pace a jeho štýl a jeho hudba, on ma vlastne inšpiroval hrať na bicie. Tam bola nahrávka s názvom „Made in Japan“, ktorý som naozaj miloval a ktorý ma inšpiroval k hraniu.

V tomto veku internetu, keď všetky informačné toky prebiehajú tak rýchlo, ako ste na tom ? Si ten typ človeka, ktorý hľadá jeho meno v Google a uvidí čo objaví ?
Chad Smith: [smiech] No vieš, myslím že je to skvelé. Takýto spôsob, ako zistiť čo sa deje, je to fantastické, a to je len veľká časť života, kultúry, každý na svete vie čo je internet. Je to skvelé, balí ma to, vidieť veľa vecí, môžete vidieť všetko a počuť veľa vecí, získať informácie o čomkoľvek, a to je fantastické.

Ok Chad, to je jedna z posledných otázok. Existuje staré príslovie, ktoré by mali ľudia urobiť pred smrťou, zasadiť strom, mať syna a napísať knihu. Viem že máš deti, ale nemyslím si že máte rád záhradníčenie. Ktoré sú veci, ktoré by si chcel robiť a povedať konečne „Urobil som všetko čo som chcel“ ?
Chad Smith: [premýšľa ]No, to je to ťažké. Myslím že som šťastný v živote, pretože hudba to je to, hudobne som bol tak šťastný. Vieš ale na druhej strane, že som chcel byť dobrý otec, mať dom, dobrú rodinu, pretože nebudete môcť robiť hudbu navždy, som ešte mladý, viete, zostať na nejakom mieste, budem starý a chcem byť obklopený milujúcou rodinou, a to dá veľa práce, tak to nieje ľahké, že som dobrý v hudbe, ale ostatné veci … máte naozaj na čom pracovať, vzdelávať sa. Chcem byť dobrým príkladom pre svoje deti, tak to je naozaj to, čo chcem mať na náhrobku „docela dobrý bubeník, skvelý otec, milujúci otec a manžel“, to by bolo super.

To je pekné Chad, mohol by si niečo napísať argentínskym fanúšikom ?
Chad Smith: Hej, uvidíme sa budúci rok. Ďakujem že nás podporujete v kapele celé tie roky a keď spravíme ďalší album, pôjdeme na turné a prídeme tam, pozrieme sa na to.

Chad, bola radosť s tebou hovoriť.
Chad Smith: Bol som rád.

Chcel som ti povedať, v mene všetkých argentínskych fanúšikov, že milujeme kapelu a dúfame, že čoskoro sa uvidíme. Viem, že máš rád pivo, takže ak prídete na koncert do Argentíny, pozvem Vás na jedno.
Chad Smith: [smiech] Ďakujem ti. Vďaka za všetko, naozaj si toho vážim.
Veselé Vianoce!

Francisco Fernández.
Zdroj: http://funkymonks.com.ar/

error20