Rozhovor s bubeníkom o novej ére I’m With You

Red Hot Chili Peppers v klube Nokia - 24. august 2011
Red Hot Chili Peppers v klube Nokia - 24. august 2011
Už 20 rokov bubeník Chad Smith bubnuje v posádke Red Hot Chili Peppers. Počas posledných dvoch rokov kalifornčania prešli mnohými zmenami, od odchodu legendárneho gitaristu Johna Fruscianteho až po otcovstvo. A stále vojenskí hrdinovia pokračujú v jednej z najviac konzistovaných činov hudby.

 V novom rozhovore bubeník Chad Smith porozprával pre Spinner o novom členovi, o ich najnovšom albume I’m With You, čo to znamená byť otcom a o jeho myšlienkach na nové fúzy speváka Anthonyho.

I’m With You je vaše piate album, ktoré produkuje Rick Rubin. Máš pocit, že je ďalším členom teraz?
Pracujeme s ním viac než 20 rokov, určite je to náš človek. Často sme rozprávali o iných menách alebo ľudoch, ale akonáhle sa dostane k písaniu našich piesní, Rick je ten chlapík, ktorý vytvorí, aby boli piesne čo najlepšie. Pokračuje v raste a zmenách, je to lepšie čo robí a dúfame, že v tom bude pokračovať rovnako. Veríme mu a je to jednoducho náš človek. Milujeme ho. On je skvelý odrazový mostík pre nás. A on nie je citovo viazaní k piesňam, ake sme my. Proste potom príde a a povie „Nie, vyskúšajte to takto. Ako? Vystrihnite to. Čože? Potrebujeme to v určitom bode a on to robí veľmi dobre.

Toto je váš prvý album bez gitaristu Johna Fruscianteho po dlhom čase. Cítite sa inak alebo odlišne?
Oh. Je to všetko iné samozrejme. Chcem len povedať, že milujeme Johna Fruscianteho a tam sme vďační, čo nám priniesol do kapely. Vytvoril niekoľko najlepších častí v našich najúspešnejších skladbách a je proste skvely, skvelý hudobník. Pravdepodobne jeden z najlepších hudobníkov, s ktorými som kedy hral. Všetci sme veľmi vďační za to, čo nám do kapely dal. Viete, chce ísť ďalej. Chce robiť svoje vlastné veci. Nie je tam žiadne nepriateľstvo, je to všetko dobré. Takže prišiel Josh, ktorí je súčasťou našej rodiny, dal nám svoje srdce, prijali sme ho do našej rodiny. Je to skvelý hudobník, hrá na mnoho nástrojov a píše skvele. Máme šťastie, že sme našli niekoho, kto je priamo v našom dvore. Musí to byť iné a to je niečo, čo nám pomáha rásť a meniť sa. Zmenil našu hudbu veľmi. Tiež všetci ostatní sa zmenili. A to udržiava veci nové. Je to pozitívna vec pre nás, pretože vždy sme chceli ako umelci rásť a meniť sa a Josh nám to naozaj pomohol urobiť.

Kapela si vzala prestávku po Stadium Arcadium. Ako si strávil svoj voľný čas?
 Všetci sme robili rôzne veci. Boli to dva roky. Bola to plánovaná vec: zoberiem si voľno, žiadny Chili Peppers a budeme robiť to, čo chceme. A všetci sme robili rôzne veci vo svojom voľnom čase. Anthony a Flea majú malé deti. To bola veľká časť toho. Je veľmi dôležite stráviť čas kvalitne, pokiaľ keď sú vaše deti malé. Myslím, že to malo hlboký efekt (na nás). Špeciálne pre Anthonyho, ktorý je prvýkrát rodičom. Flea chodil do školy. Ja som hral s inými hudobníkmi, vytvorili sme iné albumy. Hra s ostatnými ľudmi je veľmi užitočná, pretože každá hudobná situácia je vždy iná. Vyplatí sa to, pretože máte nové skúsenosti a vedomosti z iných kapiel.

Aký má vplyv I’m With You ?
Myslím, že je to skutočná láska rodiny k našej kapele a chceme stále pokračovať a robiť nové veci. Dúfam, že sme stále lepší (smiech). Som hudobník. To je to, čo robím! Nemohol by som robiť niečo iné. Doba prestávky nám pomohla si uvedomiť, že skutočne máme radi túto kapelu a chcem to robiť. Je to všetko o láske.

Čo hovoríš na Anthonyho fúzy?
Myslím, že sú úžasné. Možno ho inšpiroval Burt Reynolds (smiech). Vyzerá ako jeho otec teraz.

Aké sú vaše budúce plány turné?
Koncertujeme po celom svete. Boli sme v Ázii, v septembri ideme do Južnej Ameriky, po zvyšok roka budeme v Európe. V novom roku začíname v Severnej Amerike. Chystáme sa vyraziť na 18 mesiacov. Dlhšiu dobu sme boli preč a teraz máme v kapele Josha, cítime novú energiu, skutočne je to nové a svieže. Myslím si, že budeme mať skvelý čas hrania. Nechceme zabiť sami seba, že by sme hrali dva mesiace. Robíme 3 týždňe, potom máme 10 dní voľna. Je to všetko veľmi zvládnuteľné. Teším sa, až budeme hrať našu hudbu pre ľudí a dúfamjme, že vám to ukážeme.

Vaša kapela patrí do katalógu obľúbenej histórie v Kalifornií. Ako sa ďalej inšpirujete? 
Sme produktom nášho okolia. To je miesto, kde žijeme. Som tu cez 20 rokov, žijú tu Anthony a Josh, všetky ich dospievajúce a dospelé deti. Kalifornia je rôznorodá, krásny štát. Viem, ľudia si o nás myslia, že sme kapela Kalifornie, ale sme len úprimní. Je tu púšť, hory, oceán. Je to krásne. Snažíme sa, aby to bolo v našej hudbe. Mám rád Kaliforniu a som hrdý na to, že nás volajú našim štátom.

Zdroj: http://www.spinner.com/2011/08/29/red-hot-chili-peppers-im-with-you/

error20