Ceremoniál siene slávy rokenrolu poznačila neúčasť umelcov

Kapela Red Hot Chili Peppers
Kapela Red Hot Chili Peppers

Americké skupiny Beastie Boys, Guns N‘ Roses a Red Hot Chili Peppers, anglickú formáciu Faces/Small Faces, britského speváka Donovana a zosnulú americkú skladateľku a speváčku Lauru Nyro uviedli v sobotu večer do Rock’n’rollovej siene slávy.

Ceremoniál poznačila neúčasť mnohých umelcov a tak v podstate žiadna zostava v Clevelande nebola kompletná. Na 27. slávnostnom uvedení do Rock’n’rollovej siene slávy chýbal frontman Guns N‘ Roses Axl Rose, ktorý pred pár dňami prostredníctvom otvoreného listu odmietol túto poctu. Keď v sobotu večer zaznelo jeho meno, v sále sa ozývalo hlasné bučanie. Napriek všetkému ho líder kapely Green Day Billy Joe Armstrong označil za „jedného z najlepších frontmanov, ktorý sa kedy dotkol mikrofónu“. Axl Rose sa stal prvým umelcom od roku 2006, ktorý otvorene odmietol vstúpiť do tohto klubu legiend.

Red Hot Chili Peppers prišli kompletní

Do Rock’n’rollovej siene slávy uviedli aj formáciu Red Hot Chili Peppers, ktorú reprezentovali všetci štyria súčasní členovia – Anthony Kiedis, Michael „Flea“ Balzary, Chad Smith a Josh Klinghoffer – a tiež bývalí bubeníci Jack Irons a Cliff Martinez.

Chýbal však bývalý, no veľmi dôležitý gitarista John Frusciante, ktorý už dávnejšie avizoval svoju neúčasť.

Pred šesťtisícovým publikom uviedli do siene slávy aj skupinu Beastie Boys. Ani tá však nebola kompletná. Kým Mike „Mike D“ Diamond a Adam „Adrock“ Horovitz na ceremoniál prišli, Adam „MCA“ Yauch sa na ňom nezúčastnil. MCA bojuje od júla 2009 s rakovinou a odvtedy sa neobjavuje na verejnosti, čo bol hlavný dôvod jeho sobotňajšej neúčasti.

Rock’n’rollová sieň slávy je po sobote bohatšia aj o kapelu Faces. Skupine, ktorá vznikla v roku 1969 po rozpade kapely Small Faces, v Clevelande chýbal spevák Rod Stewart.

Ten sa na slávnosti nemohol zúčastniť pre chrípku, s ktorou bojuje celý týždeň. Faces vydali v rokoch 1969 až 1975 štyri štúdiové albumy, vďaka ktorým si zabezpečili celosvetovú slávu. Po ich rozpade rozbehol Rod Stewart úspešnú sólovú kariéru a Ronnie Wood sa pridal k legendárnym The Rolling Stones, kde na poste gitaristu nahradil Micka Taylora.

Kapela Guns N' Roses
Kapela Guns N' Roses

Dona Kirshnera ocenili posmrtne

Okrem spomenutých interpretov sa špeciálnej pocty v podobe Ceny Early Influence dostalo bluesmanovi Freddiemu Kingovi. Skladateľa a producenta Dona Kirshnera posmrtne ocenili formou Ahmet Ertegun Award. Triu producentov – Tomovi Dowdovi, Glynovi Johnsovi a Cosimovi Matassaovi – udelili The Award For Musical Excellence. Do siene slávy dodatočne uviedli aj sprievodné kapely The Crickets (na čele s Buddym Hollym), The Famous Flames (James Brown), The Midnighters (Hank Ballard), The Comets (Bill Haley), The Blue Caps (Gene Vincent) a The Miracles (Smokey Robinson).

Na podujatí, ktorého skrátený záznam v máji odvysiela televízia HBO, naživo vystúpili Green Day a Kid Rock, a tiež ocenení Donovan, Faces a Red Hot Chili Peppers. Podmienkou pre získanie nominácie do Rock’n’rollovej siene slávy bolo vydanie singla alebo albumu najmenej pred 25 rokmi. O tom, koho do siene slávy uvedú, rozhodlo viac ako 600 hlasujúcich.

Zdroj: http://www.webnoviny.sk/kultura/ceremonial-siene-slavy-rokenrolu-pozna/488701-clanok.html

error20